Rodzaje blatów

Obecnie wielu lokatorów decydując się na urządzenie wnętrza swego domu, rezygnuje ze standardowych stołów, wybierając jako formy robocze przede wszystkim klasyczne blaty. Są one nierzadko wykonywane ze szlachetnych materiałów, takich jak na przykład granit. Wykonanie blatu z granity jest bardzo trafioną, lecz dość kosztowną inwestycją. Musimy być świadomi tego, że to najlepszy z materiałów jaki istnieje w tej kategorii produkcji. To trwałość w każdym calu. Takiego podłoża po pierwsze nie da się zniszczyć.
Nie ma mowy o jego zaplamieniu czy też porysowaniu. Jest to mebel niesamowicie odporny na czynniki zewnętrzne takie jak chociażby wysokie temperatury, co sprawia, że na blacie z granitu wakacje dla całej rodziny Karwia śmiało można ustawiać nawet bardzo gorące naczynia. Co więcej, nie musimy dodatkowo wyposażać się na przykład w tradycyjne tacki do przyrządzania posiłków, gdyż swobodnie da się na blacie z granitu nawet rozbijać tłuczkiem mięso. Jest bardzo niepodatny na wszelkie uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Kolejna kwestia to to, że kamień tego typu odznacza się stosunkowo niewielkimi porami. Dzięki temu obejdzie się przy jego funkcjonalnym zastosowaniu nawet z procesu impregnacji. Granitowe blaty uchodzą za najlepsze, ale zdecydowanie najdroższe.
Za jeden metr kwadratowy takowej powierzchni zapłacimy nawet kilkaset złotych. Jeszcze czymś innym są blaty kamienne. Również i one na przykład marmurowe dadzą się świetnie butla z tlenem medycznym sprawdzić we wnętrzach kuchennych, gdzie ciągle coś robimy. Niestety marmur ma to do siebie, że jest łatwo podatny na odbarwienia i zaplamienia. Jeżeli jednak stosownie wcześniej zaimpregnujemy jego powierzchnię, nie ma mowy o tym, aby doszło do zabrudzeń. Jeżeli nie, to odbarwienia może powodować nawet sok z cytryny. Kolejny rodzaj materiału wytwórczego polecany na blaty kuchenne to kompozyt. Są one bardzo trwałe, wytrzymałe i przy tym wykonywane z mieszanek – minerały plus żywice syntetyczne. Do tego dochodzi także zastosowanie pigmentów. Wśród kompozytów, jakie najczęściej są wykorzystywane warto wyszczególnić kerrock, top stone, corian.
Jest to bardzo trwała powierzchnia, do tego wytrzymała i solidna. Niestety w tym przypadku za metr kwadratowy takiego blatu z kompozytu zapłaci się niemal kilka tysięcy złotych! Jeszcze czymś innym są natomiast blaty wykonywane ze szkła. Są też trwałe, wytrzymałe, ale dużo bardziej podatne na uszkodzenia wynikające z podziałania na owe blaty gorącymi temperaturami. Warto zatem wybierać do wytwórstwa podłoża robocze szkło hartowane. Wtedy nie ma obaw o temperatury, nawet bardzo wysokie. Na koniec niniejszej charakterystyki surowców na blaty kuchenne krótka wzmianka o podłożach z konglomeratu. Są one niekiedy określane mianem kamienia syntetycznego. Odznaczają się wytrzymałością, dużą trwałością, ale mimo wszystko są najgorsze jakościowo, zwłaszcza w porównaniu z granitowymi, kompozytowymi czy szklanymi.